(nauja) Medikamentinis abortas- medicininiai aspektai

(nauja) Skubioji hormoninė (ekstrinė) kontracepcija

(nauja) Ką reikia žinoti apie mifepristoną

(nauja) Skubi (extra) kontracepcija

IMAP nuorodos dėl maitinimo krūtimi, vaisingumo ir kontracepcijos po gimdymo

Kontracepcija paaugliams

Kontraceptinės tabletės ir krūties vėžys

Laisvanoriška moterų sterilizacija

Saugus abortas

Hormoninė ekstrinė kontracepcija

Testai neštumui nustatyti "Babycheck"

KĄ REIKIA ŽINOTI APIE MIFEPRISTONĄ

Saugus ir veiksmingas medikamentinis ankstyvo nėštumo nutraukimo būdas

Visi žmonės turi teisę į reprodukcinės sveikatos informaciją, kokybiškas paslaugas ir gali laisvai nuspręsti dėl savo reprodukcinės sveikatos.
Šios publikacijos tikslas yra pateikti pagrindinius mokslinius ir medicininius faktus apie mifepristoną, praktiką JAV.

Kas tai yra mifepristonas?
Mifepristonas yra cheminė medžiaga, sukelianti medikamentinį abortą. Vartojant mifepristoną, aborto nereikia atlikti chirurginiu būdu. Tai netoksiška steroidinė medžiaga. Jeigu mifepristonas yra vartojamas kartu su prostaglandinais, jis gali nutraukti ankstyvą 49 dienų nėštumą. Tai suteikia galimybę moterims nutraukti nėštumą be chirurginės intervencijos ir daug anksčiau.
2000 m. metodą įteisino JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA). Iki tol jis buvo naudojamas Europoje. Per 12 metų daugiau nei 720 tūkstančių moterų Europoje ir milijonai moterų Kinijoje saugiai ir veiksmingai naudojo mifepristoną nėštumo nutraukimui.

Kaip mifepristonas veikia?
Mifepristonas veikia, blokuodamas nėštumo hormono progesterono poveikį. Geriant mifepristoną, nėštumas nebesivysto, ir jis nutrūksta. Antrasis vaistas yra prostaglandinas, kuris iššaukia gimdos susitraukimus ir tuo pačiu persileidimą. Šių abiejų medžiagų poveikis sukelia medikamentinį abortą.

Kiek veiksmingas yra mifepristonas?
Surinkti duomenys leidžia tvirtinti, kad kombinuotas mifepristono-prostaglandinų režimas yra veiksmingas nuo 92 iki 95 procentų atvejų, o kai kuriuose tyrimuose skelbiama, kad efektyvumas siekia 98 procentus.
Kodėl kai kurios moterys pasirinktų mifepristoną, o ne chirurginį abortą?
Daugelis moterų teigė, kad joms medikamentinis abortas yra privatesnė, mažiau invazinė ir natūralesnė procedūra, negu chirurginis abortas. Daugelis moterų teikė pirmenybę matyti savo gydytoją, bet ne gydytoją, atliekantį chirurginį abortą. Reprodukcinio amžiaus moterims, gyvenančioms vietovėse, kur chirurginio aborto paslaugos nėra teikiamos, mifepristonas gali tapti prieinama ankstyvo nėštumo nutraukimo paslauga.

Ar mifepristonas sukelia šalutinį poveikį?
Visi vaistai, netgi aspirinas, gali sukelti šalutinį poveikį. Mifepristonas, kuris yra naudojamas jau daugiau nei 12 metų, pasižymi saugumu ir veiksmingumu, ir palyginus nežymiu šalutiniu poveikiu. Jo vartojimas gali sukelti galvos skausmą, pykinimą ir viduriavimą.

Koks buvo FDA patvirtinimo procesas?
Iki 2000 metų, kai FDA galutinai patvirtino metodą, ketverius su puse metų buvo atliekami išsamūs tyrimai. Daugiau nei 8000 Jungtinių Amerikos Valstijų moterų dalyvavo klinikiniuose bandymuose.

Kokie buvo mifepristono patvirtinimo etapai JAV?
 • 1994 m. Prancūzijos gamintojas Roussel Uclaf perdavė teises į mifepristoną JAV Gyventojų tarybai, pelno nesiekiančiai mokslinių tyrimų institucijai.
 • 1994 ir 1995 metais Gyventojų taryba vadovavo klinikiniams tyrimams JAV.
 • 1996 metais Gyventojų taryba pateikė FDA paraišką naujo vaisto įregistravimui. FDA išleido pritariamąjį dokumentą, kuriame patvirtino, kad mifepristonas yra saugi ir veiksminga priemonė, skirta ankstyvam medikamentiniam nėštumo nutraukimui. FDA taip pat paprašė papildomos informacijos apie šio vaisto gamybos ir tiekimo planus.
 • 1997 metais Gyventojų taryba suteikė kompanijai Danco Laboratories išskirtinę licenciją gaminti ir platinti mifepristoną Jungtinėse Valstijose.
 • 1998 metais Gyventojų tarybos tyrimų rezultatai buvo paskelbti žurnaluose "New England Journal of Medicine" ir "Archives of Family Medicine". Rezultatai parodė, kad mifepristonas, naudojant jį kartu su misoprostoliu, yra labai saugi, efektyvi ir priimtina ankstyvo nėštumo nutraukimo priemonė.
 • 1999 metais Gyventojų taryba ir Danco Laboratories pateikė FDA papildomą informaciją apie mifepristono gamybą ir žymėjimą.
 • 2000 m. FDA paprašė papildomos informacijos apie mifepristono gamybą ir žymėjimą.
 • 2000 metų rugsėjo mėnesį FDA galutinai patvirtino mifepristono-misoprostolio režimą.

  Kaip mifepristonas skiriamas?
  Mifepristoną tiekia farmacijos kompanija Danco Laboratories.
  FDA, Danco Laboratories ir Gyventojų taryba kartu dirbo, siekdamos nustatyti aiškius reikalavimus gydytojams, skiriantiems mifepristoną savo pacientėms. Mifepristoną turi skirti ir prižiūrėti jo vartojimą gydytojas, kuris gali įvertinti pacientės nėštumą, jo dydį, diagnozuoti patologiją arba ektopinį (negimdinį) nėštumą. Be to, esant reikalui, gydytojas turi galėti atlikti chirurginę intervenciją pats arba turi nukreipti pacientę, kur chirurginė intervencija būtų atlikta. Kai kuriose valstijose leidžiama, kad gydytojas prižiūrėtų, kaip mifepristoną skiria kiti medikai, praktikuojančios slaugės ir slaugės akušerės.
  Skiriantis medikamentą pacientei turi paaiškinti metodą, duoti jai mefipristono vartojimo instrukciją ir pacientės sutikimo formą, suteikti jai galimybę perskaityti ir aptarti informaciją, gauti jos parašą ir pasirašyti pačiam standartinėje formoje.
  Kai tik nustatoma, kad pacientei gali būti taikomas mifepristonas (t.y. jeigu nėštumas ne didesnis, nei 49 dienos, nėra medicininių šio vaisto panaudojimo kontraindikacijų), pacientė išgeria mifepristono tabletes. Po dviejų dienų, jei abortas neįvykęs, duodamos išgerti misoprostolio tabletės. Praėjus 14 dienų po mifepristono vartojimo, pacientė turi apsilankyti pas gydytoją, kad jis nustatytų, ar nėštumas nutrūko.

  Kas reiškia "vartojimas ne pagal instrukciją" ir kaip tai taikoma mifepristonui?
  "Vartojimas ne pagal instrukciją" reiškia, kad vaistas yra naudojamas gydyti įvairiems susirgimams, kuriems nebuvo skirtas. Pavyzdžiui, misoprostolis (antroji mifepristono-misoprostolio režimo fazė) yra nebrangus medikamentas skrandžio opoms gydyti, kurį akušeriai metų metais vartojo gimdymo skatinimui.
  Kitas "vartojimo ne pagal instrukciją" aspektas - vaisto dozių variacijos. FDA patvirtintas mifepristono naudojimo režimas yra brangus ir todėl riboja vaisto naudojimą. Dideli klinikiniai tyrimai, atlikti Jungtinėse Valstijose, patvirtina alternatyvių režimų saugumą ir veiksmingumą, kai yra naudojamos įvairios mifepristono ir misoprostolio dozių kombinacijos, vaginaliai įvedamas misoprostolis arba, kai misoprostolį moterys vartoja namuose. Šie režimai yra ne tokie brangūs ir lengviau panaudojami, negu FDA patvirtinti. Ročesterio Universiteto atliktoje studijoje mifepristono dozės buvo sumažintos ir misoprostolio tabletės buvo skiriamos vaginaliai. Rezultatų efektyvumas 98 procentai. Panašūs alternatyvių režimų rezultatai buvo gauti ir kituose stambiuose klinikiniuose tyrimuose.

  Ar mifepristonas turi kitų, nesusijusių su abortu, medicininių privalumų?
  Naujausiose medicininėse studijose teigiama, kad mifepristonas gali veikti daugybę kitų su nėštumu nesusijusių būsenų, taip pat endometriozę, gerybinius smegenų auglius, gimdos fibromas ir kiaušidžių bei gimdos vėžį.
  Potencialus klinikinis mifepristono panaudojimas gali būti žymiai platesnis, tačiau aborto priešininkų veiksmai sulėtino tyrimus šioje srityje. Danco Laboratories įsipareigojo atlikti tokius tyrimus arba bendradarbiauti su kitais tyrinėtojais ir pateikti mifepristoną klinikinėms studijoms.

  Ar mifepristonas nėra paprasta skubios kontracepcijos tabletė?
  Ne. Tai ne ekstrinės kontracepcijos priemonė. Ekstrinės kontracepcijos tabletės yra naudojamos tada, kai norima išvengti nėštumo po nesaugių lytinių santykių. Jos neveikia, jeigu moteris yra nėščia, ir jos nesukelia aborto. Mifepristonas yra naudojamas nutraukti nenorimą nėštumą ankstyvoje stadijoje.

  Dabar, kai mifepristonas yra patvirtintas, ar FDA imsis kontrolieriaus vaidmens?
  Taip. Lygiai taip pat, kaip dėl kiekvieno patvirtinto vaisto, FDA kontroliuoja vaisto gamybą ir procesus ir vadovauja reguliariems patikrinimams. Be to, FDA delegavo Gyventojų tarybai atsakomybę tirti vaisto saugų naudojimą.
  Daugelis valstijų jau turi nėštumo nutraukimo tvarką, įskaitant moters sutikimą, kurio prašoma tiek medikamentinio, tiek ir chirurginio aborto atveju.
 •