(nauja) Medikamentinis abortas- medicininiai aspektai

(nauja) Skubioji hormoninė (ekstrinė) kontracepcija

(nauja) Ką reikia žinoti apie mifepristoną

(nauja) Skubi (extra) kontracepcija

IMAP nuorodos dėl maitinimo krūtimi, vaisingumo ir kontracepcijos po gimdymo

Kontracepcija paaugliams

Kontraceptinės tabletės ir krūties vėžys

Laisvanoriška moterų sterilizacija

Saugus abortas

Hormoninė ekstrinė kontracepcija

Testai neštumui nustatyti "Babycheck"

SAUGUS ABORTAS

ĮVADAS

Kasmet visame pasaulyje atliekama 50 milijonų ar daugiau abortų, maždaug pusė jų nesaugiomis sąlygomis.

Abortų skaičius didžiausias yra tose šalyse, kur informacijos nepakanka, šeimos planavimo tarnybos yra silpnos, ir kur moterų seksualinės ir reprodukcinės teisės yra labai suvaržytos. Tarptautinės Planuotos Tėvystės Federacijos (IPPF) patyrimu abortų poreikis mažėja, kai žmonių informuotumas apie kontracepciją, pritarimas jai ir vartojimas didėja. Kontracepcija yra pirmoji apsauga nuo nepageidautinų nėštumų.

Abortas, patyrusių gydytojų atliktas pirmajame trimestre tinkamomis sąlygomis, turi labai mažą komplikacijų riziką. Aborto rizika sveikatai, esant daugiau nei 10 gestacijos savaičių, didėja su kiekviena nėštumo savaite, o antrojo trimestro pabaigoje yra tris keturis kartus didesnė, nei pirmojo trimestro metu. Dėl šios priežasties nėštumo nutraukimas turi būti atliekamas kaip įmanoma anksčiau. Kadangi labai svarbus yra atliekančiojo abortą patyrimas, personalas turi būti tinkamai parengtas. Norint išvengti pakartotinų abortų, ypač svarbus geras konsultavimas dėl kontracepcijos.

KONSULTAVIMAS

Kiekviena nutarusi nutraukti nėštumą moteris turėtų būti konsultuojama, atsižvelgiant į jos asmenines aplinkybes bei kultūros lygį, palaikoma ir nesmerkiama. Konsultuojant jai turėtų būti atskleidžiamos įvairios pasirinkimo ir visuomenėje egzistuojančios pagalbos galimybės. Konsultavimas turi išlikti griežtai konfidencialus.

Kai kurios moterys gali dvejoti dėl nėštumo nutraukimo arba gali būti prislėgtos nerimo arba kaltės jausmo. Tokioms moterims, taip pat ir paauglėms mergaitėms arba nepalaikomoms savo partnerio ar šeimos moterims, reikalingas ypatingas dėmesys. Abejojančioms siūlytinas tolesnis konsultavimas, ir sprendimas turėtų būti atidėtas iki to laiko, kai jos taps įsitikinusios teisingu pasirinkimu. Moters patogumui iki nėštumo nutraukimo operacijos turi būti skirtas papildomas laikas apsigalvojimui.

Moteriai turi būti pateikta visa informacija apie procedūras, kurios bus atliekamos, taip pat ir apie anesteziją. Turi būti aptartas procedūrų saugumas ir galimas jų artimiausias ir atokesnis pašalinis poveikis ir komplikacijos. Svarbu paaiškinti, kad ankstyvas nėštumo nutraukimas (pirmame trimestre) yra pakankamai saugus, kai operaciją atlieka patyręs gydytojas. Taip pat turi būti paaiškinta padidėjusi rizika, atliekant abortą antrajame trimestre.

Pageidaujančios aborto moterys turi būti konsultuojamos dėl kontracepcijos prieš abortą ir tolesnių vizitų metu. Konsultavimas dėl kontracepcijos turi apimti informaciją apie esamų ir tinkančių moteriai metodų privalumus bei trūkumus. Jei nėra medicininių kontraindikacijų, tuojau po aborto galima pradėti naudoti bet kokį kontracepcijos metodą. Konsultavimas dėl kontracepcijos ypatingai svarbus moterims, turėjusioms keletą nėštumo nutraukimų.

Nėštumo nutraukimas gali būti tinkamai ir saugiai kombinuojamas su laparoskopine ar minilaparotomine sterilizacija. Kai moteris pasiryžta sterilizacijai aborto metu, konsultuojantysis privalo pabrėžti sterilizacijos metodo negrįžtamumą. Tokioms moterims būtina skirti laiko apgalvojimui. Gydytojai bei konsultantai turėtų garantuoti, kad abortas nebus atliekamas ar laikomas sterilizacijos ar bet kurio kito kontracepcijos metodo sąlyga.

Nėščios paauglės, pasiryžusios abortui, konsultavimo metu reikalauja ypatingos priežiūros ir dėmesio. Paauglės dažnai nori nutraukti nėštumą vėliau, antrame nėštumo trimestre,tada, kai rizika padidėja ir paprastai jis neleistinas. Jos nerimauja, ir gali būti susirūpinusios dėl vaisingumo ateityje. Todėl svarbu suprasti jų jausmus, palaikyti jas, būti jautriems, kartais ilgai stebėti. Paauglių konsultavimas dėl kontracepcijos - būtina bet kokios su abortų atlikimu susijusios tarnybos darbo dalis.

IKIOPERACINĖ PRIEŽIŪRA

Turi būti įvertinta moters sveikata ir būklės, kurios gali sukelti poabortines komplikacijas. Vaginalinio tyrimo metu nustatomas nėštumo dydis, ektopinio nėštumo ir infekcijos galimybės. Esant didelei LPL (lytiškai plintančių ligų) rizikai, paprastai skiriami antibiotikai. Įrodyta, jog tokiose situacijose profilaktinis antibiotikų vartojimas sumažina infekcijų dažnį.

Ypatinga priežiūra reikalinga šiais atvejais:

 • nėštumas virš 12 savaičių
 • paauglystė
 • vyresnė nei 40 metų moteris
 • esama medicininių parodymų
 • anamnezėje gimdos operacijos
 • pageidaujama ir sterilizacija
 • anamnezėje abortai
 • lydi LPL

  ABORTAS PIRMAME TRIMESTRE

  Šiame laikotarpyje vakuumaspiracija yra plačiausiai naudojama technika, tačiau tam tikromis aplinkybėmis ją pakeičia medikamentai.

  Iki 9 amenorėjos savaičių
  Atsiurbimo būdas
  Iki 6 savaičių aspiraciją galima atlikti rankiniu vakuuminiu švirkštu be anestezijos ir (arba) gimdos kaklelio dilatacijos. Procedūra gali būti atliekama ambulatorinėmis sąlygomis. Nuo 6 iki 9 savaičių gali prireikti išplėsti gimdos kaklelį. Jei reikalinga, galima skirti raminančius ir (arba) paracervikalinę blokadą. Svarbu, ypač atlikus aspiraciją iki 6 amenorėjos savaičių, ištirti aspiruotą medžiagą bei užtikrinti tolesnį stebėjimą, siekiant ekskliuduoti nėštumo (tiek gimdinio, tiek ektopinio) vystymąsi.

  Medikamentinis metodas
  Naudojant iki 49 amenorėjos dienų (septynių savaičių), nėštumą užbaigiant mifepristonu ir prostaglandinais, yra labai efektyvus ir sukelia, lyginant su vakuumaspiracija, labai mažai komplikacijų. Naudojant šį metodą 50 - 63 amenorėjos dienų laikotarpyje, būna daugiau pašalinių reiškinių ir abortas mažiau realus. Todėl šiame periode moterims vakuumaspiracija bus labiau priimtina, nei medikamentinis abortas. Medikamentinis abortas neturėtų būti siūlomas, esant ilgesnei nei 63 dienų (9 savaičių) amenorėjai.

  Kai medikamentinis abortas galimas, konsultavimo metu reikia palyginti medikamentinio ir chirurginio aborto privalumus bei trūkumus. Moterys turėtų žinoti, kad medikamentinis abortas yra lydimas kraujavimo ir skausmų, panašių į persileidimo skausmus (nors bendras netekto kraujo kiekis ne didesnis, nei chirurginio aborto metu). Jei moteris pasirenka medikamentinį abortą, jai turi būti suprantamai išaiškinta abiejų vaistų vartojimo schema. Vaistai vartojami medikų priežiūroje, po to būtinas stebėjimas, įsitikinant, jog nėštumas tikrai nutrūko ir komplikacijų nėra. Jei įvyko nepilnas abortas, nėštumą reikia užbaigti chirurginiu būdu.

  9- 12 amenorėjos savaičių
  Dažniausiai atliekamas gimdos kaklelio išplėtimas ir vakuumaspiracija. Negimdžiusioms moterims gimdos kaklelio plėtimui gali būti naudojami hidrofiliniai dilatatoriai, tokie kaip laminarijų tamponai arba, jei prieinami, prostaglandinų analogai. Vietoje bendrinės nejautros geriau skirti paracervikalinę blokadą ir sedatyvinius preparatus.

  ABORTAS ANTRAJAME TRIMESTRE

  Komplikacijų rizika antrame nėštumo trimestre didesnė, nei pirmame trimestre. Rizika didėja, didėjant nėštumo laikui. Todėl intervencijas antrajame trimestre turi atlikti tik patyrę medikai, ir tik ligoninėje. Antrojo trimestro aborto metodai yra: dilatacija ir evakuacija (D ir E), įvairių tirpalų intraamnioninis ar ekstraamnioninis įvedimas, prostaglandinų panaudojimas.

  Abdominalinė arba vaginalinė histerotomijos antrajame trimestre neatliekamos.

  Dirbantys poliklinikose privalo žinoti, kur reikia siųsti pacientes, kai nėštumo nutraukimas bus atliekamas antrame trimestre.

  PRIEŽIŪRA PO ABORTO

  Konsultavimas po aborto reikalingas tam, kad moterys jaustų emocinę paramą, ir gautų informaciją apie kontracepciją. Trumpalaikės medicininės priežiūros metu kreipiamas dėmesys į skausmą, kraujavimą, nepilno atsiurbimo galimybę arba kitas komplikacijas. Tolesni apsilankymai būtini moters sveikatos būklės įvertinimui, bei tinkamos kontracepcijos pasirinkimui.

  KOMPLIKACIJOS

  Kai abortus, esant nedideliam nėštumui, atlieka patyrę gydytojai tinkamai įrengtose klinikose, jie yra saugūs. Aborto komplikacijos susijusios su daugeliu faktorių. Svarbiausi jų yra operuojančiojo patirtis ir įgūdžiai, gestacijos laikas, ir moters sveikatos būklė. Pirmajame trimestre aborto komplikacijos yra nedažnos, tokios kaip trauma, kraujavimas, infekcija ir nepilnas atsiurbimas. Tokios pačios komplikacijos pasireiškia ir antrame nėštumo trimestre, tiktai dažniau. Taip pat gali būti anestezijos komplikacijų.

  VĖLYVOS PASEKMĖS

  Gali pasireikšti, nors ir retai, Rh (Rhesus) sensibilizacija. Jei įmanoma, reikia tikrinti moters Rh faktorių. Jei moteris yra Rh (D) negatyvi, 72 valandų bėgyje po nėštumo nutraukimo reikia suleisti anti-D gamaglobuliną. Dozė nustatoma priklausomai nuo gestacijos laiko.

  Abortus atliekant tinkamai, retai pasitaiko mažojo dubens infekcija (sąlygota pačios procedūros arba prieš tai buvusios infekcijos), kuri vėliau gali būti nevaisingumo priežastimi.

  Keletą kartų kartojant mechaninį gimdos kaklelio plėtimą, taip pat kartu ir kiuretažą, gali padidėti kitų nėštumų nepageidautinų išeičių rizika.

  Moteriai po vakuumaspiracijos būdu atlikto nėštumo nutraukimo mažo svorio naujagimio, priešlaikinio gimdymo ar savaiminio persileidimo viduriniame trimestre rizika yra nežymi.

  Medžiaga atnaujinta 1996 m. vasario mėn.
  Parengė gyd. B.Ramanauskienė
 •