(nauja)Kaip išvengti gimdos kaklelio vėžio
   (nauja)Medikamentinis abortas
   (nauja)Prezervatyvas ir gimdos kaklelio vėžio prevencija
   (nauja)Skubioji (ekstra) kontracepcija
   Viskas apie menstruacijas
   Įvertink savo negalavimus per mėnesines (testas)
   Abortas
   Persileidimas
   Lytiniu keliu plintančios infekcijos
   Kokią kontracepciją pasirinkti?
   Barjerinės kontracepcinės priemonės
   Kombinuotos kontracepcinės tabletės
   Kalendorinis nėštumo reguliavimo metodas
   Gleiviu stebejimo metodas
   Temperatūrinis metodas
   Hormoninė ekstrinė kontracepcija
   Kontracepcija po gimdymo
   Laisvanoriška moterų sterilizacija
   Lytinis ciklas
Žindymas ir vaisingumas

Nėštumo testai

Virtualus nėštumo testas

LYTINIS CIKLAS (mėnesinių ciklas)

Pokyčiai Tavo organizme yra cikliški - organizmas kiekvieną mėnesį "tikisi", kad pastos. Viena ciklas trunka nuo 22 - 35 dienų, dažniausiai - 28 - 30 dienų, skaičiuojamas nuo 1-osios mėnesinių dienos (svarbu įsidėmeti).

Cikliškus moters organizmo kitimus, kurie ryškiausi - kiaušidėse ir gimdoje, lemia hormonai, kuriuos gamina galvos smegenų sritys ir pačios kiaušidės. Labai apibendrintai galima pasakyti, kad nuo pirmos mėnesinių dienos iki ovuliacijos, kuri įvyksta dažniausiai viduryje ciklo, procesus labiausiai įtakoja estrogenas, moteriškasis hormonas. Prieš ovuliaciją jo būna daugiausiai. Iš karto po ovuliacijos prasideda liuteininis periodas, kurio procesus labiausiai įtakoja hormonas progesteronas (progestinai)

Žemiau pavaizduotas dažniausiai pasitaikantis 28 dienų ciklas. Priklausomai nuo ciklo ilgio, jis gali skirtis. 21 dienos ilgio ciklo atveju ovuliacija paprastai vyksta 7- 9 parą, esant 35 dienų ciklui - 21- 23 parą.


1-5 diena (mėnesinės)
Gleivinės sluoksnis atplyšta, prasideda kraujavimas. Mėnesinių metu moteriškųjų lytinių hormonų (estrogenų) esti mažiausia.

6-13 diena ( folikulinis periodas)
Šis periodas vadinamas folikuliniu, nes jo metu bręsta folikulai, kuriuose yra kiaušialąstės. Kiaušidė vis daugiau gamina estrogenų - moteriškųjų hormonų ir jau šio periodo viduryje lieka vienas, labiausiai subrendęs folikulas, kuris bręsta toliau. Dėl gausėjančių estrogenų gimdos gleivinė atsinaujina, sustorėja, joje išveša liaukos. Šio periodo pabaigoje susidaro geriausios sąlygos spermatozoidams prasiskverbti ir judėti: gimdos kaklelis plečiasi, gausėja skystų skaidrių gleivių. Organizmas pasiruošia apvaisinimui.

Šio periodo pradžioje Tu esi nevaisinga, o jo pabaigoje prasideda vaisingos dienos.
Nuo šio periodo labiausiai priklauso viso mėnesinių ciklo trukmės įvairovė.

14 diena - ovuliacija
Jos metu subrendęs folikulas plyšta, kiaušinėlis kiaušintakiais pradeda keliauti gimdos link. Štai čia, kiaušintakyje jis ir susitiktų su jį ketinančiu apvaisinti spermatozoidu, jei ovuliacijos metu įvyktų lytinis aktas. Spermatozoidas, patekęs pro makštį, pirmiausia patektų į gimdą, iš ten - į kiaušintakius, kur susitiktų kiaušinėlį, "riedantį" jo link. Kiaušidžių hormonų estrogenų daugiausia būna parą prieš ovuliaciją, dėl ko labai sustiprėja lytinis potraukis. Dieną prieš ovuliaciją arba per ją kai kurios moterys pajunta pilvo skausmą (plyšta folikulo ir kiaušidės dangalai).Dėl iškart po ovuliacijos sumažėjusios estrogenų koncentracijos gali įplyšti ir gimdos gleivinė, dėl to moterims ovuliacijos metu dažnai pasirodo rusvų išskyrų.

15-20 diena (liuteininio laikotarpio pradžia)
Po ovuliacijos kiaušinėlis "keliauja" kiaušintakiu 4-6 paras ( Jis neturi uodegytės, kaip spermatozoidas, kurios pagalba galėtų judėti - kiaušinėlis yra stumiamas dėl kiaušintakių judesių, "pompuojamas"). Šio periodo pabaigoje jis patenka į gimdą. Jeigu nėra apvaisintas, 20-21 dienomis jis suardomas.

Šis laikotarpis vadinamas liuteininiu arba geltonkūnio, nes šiuo metu iš tam tikrų suplyšusio folikulo ląstelių susidaro geltonkūnis, kuris sparčiai gamina kitą, progesterono hormoną. Šis, skirtingai nuo moteriškųjų hormonų estrogenų, slopina kitų kiaušinėlių brendimą, kad neišsivystytų daugiavaisis nėštumas. Taip pat jis skatina gimdos gleivinės sekreciją - ruošia gimdą apvaisintui kiaušinėliui priimti.

21-28 diena (sekrecija, liuteininio laikotarpio pabaiga)
Kaip jau buvo minėta, jei kiaušinėlis 21 dieną pateko į gimdą neapvaisintas, jis suardomas. Apie 26 dieną progesterono ir estrogenų labai sumažėja, dėl to gleivinė pradeda nykti, ji atsisluoksniuoja. Tuoj prasidės mėnesinės - naujo ciklo pradžia, kai gleivinė bus šalinama iš organizmo.

Jeigu gimdą pasiekia apvaisintas kiaušinėlis, išveša nėštumo geltonkūnis, kuris pirmuosius 2-3 mėnesius atlieka placentos funkciją. Gemalas įsiterpia į gleivinę, tuomet ji nėra išstumiama - dingsta mėnesinės.