Apie asociaciją.

IMAP Pareiškimas dėl kontracepcijos paaugliams.

Seksualinių ir reprodukcinių teisių chartija

Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos veikla

Patarimai dirbantiems su jaunimu

Viltį teikiantys rezultatai

ICPD + 5 apie žmones

Seminarų ir konferencijų, kuriose dalyvavo VJSMC "IN CORPORE" švietėjai savanoriai, sąrašas

Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos mokymo kursas

Jaunimo projektas

Kauno jaunimo centras

Panevėžio jaunimo centras

Klaipėdos jaunimo centras

Centro savanorių laiškai.

IMAP PAREIŠKIMAS DĖL KONTRACEPCIJOS PAAUGLIAMS

IMAP - Tarptautinės planuotos tėvystės federacijos medicinos konsultantų grupė

Įvadas

Paauglystę, kurią PSO apibrėžia kaip laikotarpį tarp 10 ir 19 metų, charakterizuoja eilė fiziologinių, anatominių ir psichologinių pokyčių, kuriuos jauni žmonės privalo įsisąmoninti besikeičiančioje socialinėje - kultūrinėje aplinkoje. Šiandieniniai paaugliai biologinę brandą pasiekia anksčiau, nei buvusios kartos, nors dažnai subrendę psichologine - socialine prasme bei ekonomiškai nepriklausomais jie tampa vėliau. Daugelis paauglių šiuo jų gyvenimo periodu turi sunkumų ir ypatingai dėl seksualumo.

Tyrimai rodo, jog didelė dalis nesukūrusių šeimos paauglių yra lytiškai aktyvūs, nors daugelis jų neturi dažnų lytinių santykių. Daugeliu atvejų jie nereguliariai vartoja kontraceptikus arba iš viso nenaudoja tinkamos kontraceptinės priemonės, rizikuodami susidurti su neplanuotu nėštumu. Kai kuriose kultūrose vis dar dažnos vedybos su paauglėmis mergaitėmis. Paaugles iškart po vedybų įtakoja gimdyti vaikus jų šeimos bei visuomenė. Tokios ankstyvos vedybos neturėtų būti skatinamos, kadangi jauna moteris rizikuoja savo sveikata ir sutrikdo savo vystymąsi.

Paaugliams, sukūrusiems ar nesukūrusiems šeimos, iškyla įvairiausios problemos, susijusios su jų lytine bei reprodukcine sveikata. Tai neplanuoto nėštumo pasekmės, kurias gali sukelti nesaugus abortas, ankstyvas gimdymas (iki 16 metų), dažnai susijęs su didele motinos, kūdikio ir vaiko mirtingumo grėsme. Be to, gimdymas dažnai nesuteikia galimybės mokytis, dirbti ir paveikia socialinį bei kultūrinį paauglio, ypač mergaitės, vystymąsi. Nesaugūs paauglių lytiniai santykiai didina grėsmę užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis (LPL), taip pat ir AIDS.

Tam, kad jauni žmonės žinotų nesaugių lytinių santykių pasekmes, įsisąmonintų vertybes, suprastų lytiškumą, lytinis švietimas yra būtinas. Tinkamai lytiškai šviečiant, paaugliai įgija žinių bei pasitiki savimi, spręsdami dėl savo seksualinio elgesio, įskaitant ir nuostatą neturėti lytinių santykių tol, kol nepasiruoš jiems. įrodyta, kad šiuo atžvilgiu vertinamas vienmečių požiūris. Tėvai, kaip įmanoma, turėtų būti skatinami suprasti savo vaikus ir kviečiami dalyvauti jų lytiniame švietime. Jaunimo programos turėtų ypač pabrėžti atsakingo lytinio elgesio svarbą. Lytiniai parteneriai paaugliai turi dalintis atsakomybe dėl kontracepcijos.

Konsultavimas dėl kontracepcijos bei paslaugos paaugliams turėtų būti jiems laisvai prieinamos. Šias tarnybas reikėtų steigti ir vystyti tokiu būdu, kad jos pritrauktų paauglius, ir šie, atėję patarimo dėl kontracepcijos ar kitų dalykų,. nesijaustų išgąsdinti ar sutrikę. Paauglius, kiek įmanoma, reikėtų įtraukti į teikiančių jiems paslaugas įstaigų apipavidalinimą, tarnybų vystymą ir vertinimą.

Konsultavimui reikalinga palaikanti ir padrąsinanti aplinka, o konsultuojantysis turėtų turėti gabumų užmegzti gerą ryšį su konsultuojamuoju bei kalbėti ta kalba, kurią gali suprasti paauglys. Turi būti užtikrintas konfidencialumas, konsultuojantysis neturi imtis teisėjo vaidmens. Todėl konsultantams būtina specialiai mokytis paauglių problemų ir poreikių nagrinėjimo.

Šeimos planavimo programos turėtų siekti prieinamų paaugliams kontracepcijos paslaugų, nepriklausomai nuo jų vedybinės ar finansinės padėties. Tarnybų specialistai turėtų vengti nereikalingų paaugliams klinikinių procedūrų, tokių kaip ginekologiniai tyrimai, nes šie atbaido paauglius.

Kontracepcijos pasirinkimas

Yra daug paaugliams tinkamų kontracepcijos metodų. Efektyvi kontracepcija ypač svarbi, kai saugaus aborto tarnybos nėra lengvai pasiekiamos ir prieinamos. Daugumai paauglių merginų geru pasirinkimu gali būti mažų dozių kombinuotos kontracepcinės tabletės. Svarbu atsižvelgti ir į būtinumą apsisaugoti nuo LPL. Todėl paaugliai vaikinai turėtų būti skatinami vartoti prezervatyvus, netgi jei jų partnerės jau naudojasi vienu iš kontracepcijos metodų. Pasirinkimui tinka ir kiti metodai, atsižvelgiant į asmeninius, kultūrinius ir aplinkos veiksnius, amžių, lytinius įpročius, tokius kaip dažni lytiniai santykiai, partnerių kaita ir skaičius, galima neplanuoto nėštumo rizika, ir medicinines kontraindikacijas.

IMAP pareiškimuose pateikta informacija apie įvairius kontracepcijos metodus. Čia pateikiami skirtingų kontracepcijos metodų privalumai ir trūkumai, taikant juos paaugliams:

Geriamos kontracepcinės priemonės arba oraliniai kontraceptikai (OK)

Oraliniai kontraceptikai dėl jų didelio efektyvumo bei reto pašalinio poveikio yra geras pasirinkimas paauglėms. Indikacijos ir kontraindikacijos mažų dozių kombinuotiems geriamiems kontraceptikams šioje amžiaus grupėje yra tokios pačios kaip ir vyresnių moterų. Nors yra buvę abejonių dėl OK skyrimo jaunoms moterims, jos nebuvo įrodytos moksliškai.

Kadangi mažiau tikėtina, kad paauglės, ypač turinčios nedažnus lytinius santykius, bus geros OK vartotojos, konsultavimo metu reikia pabrėžti šio metodo pastovaus ir tinkamo vartojimo būtinumą. Pažymėtinas ir galimas OK poveikis, apsisaugant nuo mažojo dubens uždegiminių ligų.

Pirmuoju pasirinkimu paauglėms, kaip ir visoms moterims, norinčioms vartoti OK, turėtų būti mažų dozių OK. Tik progestageno turinčios piliulės (POP) mažiau efektyvios nei OK, ypač jei nesilaikoma instrukcijų, taip pat jos gali sąlygoti nereguliarų kraujavimą. Todėl paauglėms POP neturėtų tapti pirmuoju pasirinktu metodu. Tačiau POP gali vartoti jaunos motinos, žindančios kūdikį..

Nėra įrodymų, kad daugiafaziai OK tiek paaugliams, tiek suaugusiems yra geresni, nei mažų dozių vienfaziai OK.

Prezervatyvas

Vartojant teisingai ir pastoviai, prezervatyvas yra vienas svarbiausių kontracepcijos metodų šioje amžiaus grupėje. Didžiausias prezervatyvų privalumas yra jų saugumas. Kartais galimas atsitiktinis vietinis pašalinis poveikis, tačiau jokių absoliučių medicininių kontraindikacijų nėra. Apsaugodami nuo neplanuoto nėštumo, jie apsaugo ir nuo LPL, taip pat ir AIDS. Jiems įsigyti nereikia recepto, platinti juos galima ne tik vaistinėse. Trūkumas - yra mažesnis nei OK arba spiralių efektyvumas. Siekiant efektyvumo, reikia motyvacijos bei atitinkamų teisingo prezervatyvo naudojimo žinių. Todėl teikiantys šeimos planavimo paslaugas turėtų skirti didelį dėmesį švietimui bei konsultavimui dėl teisingo vartojimo. Norintiems tik apsisaugoti nuo LPL reikėtų patarti derinti dar kitą efektyvesnį kontracepcijos metodą apsaugai nuo neplanuoto nėštumo.

Hormoninė kontracepcija po lytinio akto

Hormoninė kontracepcija po lytinio akto turėtų užimti svarbią vietą, teikiant šeimos planavimo paslaugas paaugliams, kadangi jauni žmonės dažniau turi nesaugius ir neplanuotus lytinius santykius. Jiems gali būti sunku įsigyti kontracepcinių priemonių. Todėl prireikia ekstrinės kontracepcijos. Be to, ši kontracepcija gali būti vartojama plyšus prezervatyvui. Jos egzistavimą reikia plačiai propaguoti, kad tiek konsultantai, tiek potencialūs klientai apie tai žinotų. Dažniausiai vartojami kombinuoti oraliniai kontaceptikai, turintys 50 mg etinilestradiolio ir 0,25 mg levonorgestrelio ( yra keletas vartojimo schemų ). Po nesaugių lytinių santykių kaip galima greičiau, 72 valandų bėgyje, reikia išgerti dvi tabletes. Kitas dvi tabletes reikia išgerti, praėjus 12 val. po pirmųjų išgėrimo.

Paauglę reikia įspėti dėl būtinumo apsilankyti klinikoje vėliau, įsitikinant, kad nėštumo tikrai nėra. Kito vizito metu konsultuoti dėl kontracepcijos metodų naudojimo ateityje.

Kiti hormoniniai metodai

Paauglėms, turinčioms sunkumų teisingai ir pastoviai vartoti OK, alternatyva galėtų būti vien progestagenų turintys injekciniai preparatai arba poodinis implantas Norplantas, kurie kasdien nevartojami. Nėra klinikinių įrodymų, kad šie preparatai nesaugūs arba neefektyvūs paauglėms. Skiriant mergaitėms, indikacijos ir kontraindikacijos yra tos pačios, kaip ir vyresnėms moterims. Norplantas galėtų tikti paauglėms, kurioms reikia ilgalaikės kontracepcijos. Konsultuojant paauglius dėl injekcinių kontraceptikų arba Norplanto vartojimo, nurodomi galimi menstruacijų pasikeitimai, nereguliarus arba gausus kraujavimas. Taip pat reikia įspėti dėl galimo svorio padidėjimo ir odos pokyčių, pavyzdžiui, spuogų. Jei paauglė renkasi injekcinį metodą, informuoti ją apie vėlesnį vaisingumo atsistatymą.

Gimdinė spiralė

Tai nėra geras metodas moteriai, rizikuojančiai užsikrėsti LPL, t. y. turinčiai daugiau nei vieną lytinį partnerį. Manoma, jog lytiškai aktyvūs nesusituokę paaugliai labiau rizikuoja susirgti LPL. Tokiu būdu paauglėms įdėta spiralė gali padidinti grėsmę susirgti mažojo dubens uždegimine liga, o vėliau atsirasti nevaisingumui. Spiralė - tinkamas pasirinkimas nerizikuojančioms užsikrėsti LPL, gimdžiusioms paauglėms, kurioms reikia ilgalaikės apsaugos nuo neplanuoto nėštumo. Spiralė su variu gali būti naudojama kontracepcijai po lytinio akto, jei bus įdėta 5 dienų laikotarpyje po nesaugių lytinių santykių. Kai paauglė pageidauja spiralės kaip kontracepcijos metodo, būtina pateikti apie spiralę aukščiau minėtą informaciją.

Kiti metodai

Spermicidus paprastai lengva įsigyti, todėl paaugliams tai gali būti naudingas metodas. Be to, jie apsaugo nuo kai kurių LPL. Tačiau vartojami vieni spermicidai mažai efektyvūs, todėl jų nereikėtų rekomenduoti, kai yra didelė nėštumo tikimybė. Derinyje su prezervatyvais spermicidai labai efektyvūs.

Nauja alternatyvi barjerinė priemonė, skirta moterims, yra moteriškas prezervatyvas. Šiuo metu jis vartojamas kai kuriose šalyse. Nors reikalingos tolesnės studijos dėl jo efektyvumo, šis metodas gali tapti nauja patogia kontracepcijos galimybe. Tačiau dėl santykinai didelės kainos jis gali tapti neprieinamu paaugliams, dažniau turintiems finansinių apribojimų.

Kai kuriomis aplinkybėmis nutrauktas lytinis aktas gali būti vieninteliu paaugliams prieinamu metodu, todėl jie turėtų būti supažindinti su šio metodo technika.

Periodinės abstinencijos, besiremiančios bandymais nustatyti ovuliacijos laiką, efektyvumas labai priklauso nuo to, kiek laiko ji praktikuojama, menstruacijų ciklo reguliarumo. Taip pat tikėtina, jog ja sunku bus naudotis turintiems tik atsitiktinius lytinius santykius.

Sterilizacija paaugliams labai retai reikalinga, ji turėtų būti taikoma tik ypatingais atvejais, esant medicininėms indikacijoms.

Vertė gyd. B. Ramanauskienė
Redagavo gyd. E. Kuliešytė